Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter

  • Most full-time programs are 12 or 16 credits. Take 12 credits per quarter to be considered full-time for financial aid purposes and 16 credits to graduate in four years.

  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

  • See enrollment reports for space availability.

Filter the catalog

Displaying 1 - 100 of 324. Show 25 | 50 | 100 | 200 | All results per page.
Current Catalog Filter
Items Per Page:
100
Flagged:
1

Pages

Academic Year: 2019–20
Title Time Offered Offering Class Standing Credits Quarters
Amjad Faur; Julia Heineccius

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Jon Davies; Amanda (Ada) Fetters

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Jon Davies; Amanda (Ada) Fetters

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020  (S)
Peter Bohmer; Savvina Chowdhury

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Walter Grodzik

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (S)
Arlen Speights

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Kristin Coffey; Vuslat Katsanis

Day

Student Originated Studies

JR-SR

16

  • Spring 2020  (S)
Allen Olson

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sarah Eltantawi; Ulrike Krotscheck

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Zoltan Grossman; Maria Isabel Morales

Day

Program

FR

16

  • Spring 2020
Melissa Nivala; Steven Scheuerell

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Ruth Hayes; Pauline Yu

Day

Program

FR-SO

16

  • Spring 2020
Michael Paros

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Mary Dean

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Hirsh Diamant

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Ruth Hayes; Alice Nelson

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Hirsh Diamant

Weekend

Program

FR-SR

8, 12

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Dharshi Bopegedera

Day

Program

SO-SR

4, 8, 12, 16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4, 8

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4, 8

  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020  (S)
Frederica Bowcutt

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Suzanne Simons; Wenhong Wang

Evening and Weekend

Program

SO-SR

8

  • Fall 2019
Jon Baumunk

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Jon Baumunk

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2020
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Anne Fischel; Leslie Flemmer; Maria Isabel Morales

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Zoltan Grossman; Suree Towfighnia

Day

Program

FR

16

  • Winter 2020

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Nicole Gugliotti

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Shangrila Joshi

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Donald Morisato; Bob Haft

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Andrew Reece; Martha Rosemeyer; Sarah Williams

Day

Program

SO-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Sarah Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2020
Heesoon Jun

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Arun Chandra; Richard Weiss

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2020
  • Spring 2020  (S)
Richard Weiss

Day

Program

JR-SR

8, 12, 16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)

Evening and Weekend

Program

FR-SR

8

  • Spring 2020
Arun Chandra; Richard Weiss

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Donald Middendorf

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2020
Donald Middendorf

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Dion Gouws; Prita Lal

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Wenhong Wang

Evening

Course

FR-JR

4

  • Fall 2019
Rebecca Chamberlain

Evening

Program

FR-SR

8, 12

  • Spring 2020
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Toby Sawyer

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Toby Sawyer

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Stephen Beck

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Lisa Sweet; Pauline Yu

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Scott Saunders

Evening

Course

FR-SR

2

  • Winter 2020
Scott Saunders

Evening

Course

FR-SR

2

  • Winter 2020
Chauncey (Chico) Herbison

Day

Program

SO-SR

12

  • Winter 2020  (S)
Peter Bacho; Lawrence (Larry) Mosqueda; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

Day and Evening

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020
Sheryl Shulman; Guangyan Li

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
Clarissa Dirks; Dylan Fischer

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Leslie Flemmer; Grace Huerta; Michael Vavrus

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Stephen Beck; Thuy Vu

Evening

Program

SO-SR

8

  • Winter 2020
Emily Adams

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Lauren Boilini

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Emily Adams

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Gary Bigbear

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Teresa (Terry) Ford

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Sarah Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Ralph Murphy

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2020
Carri LeRoy; Melissa Nivala

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2020
Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Marla Elliott

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020

Pages