Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter?

  • Take 12 credits to be considered full-time for financial aid purposes. Take 16 credits or more to graduate on time.
  • Most full-time programs are 12 or 16 credits.
  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

See Enrollment Reports for space availability | Find recently updated offerings.

Displaying 1 - 60 of 60. Show 25 | 50 | All results per page.
Academic Year: 2017–18
Save Title Time Offered Offering Class Standing Credits Quarters
Save to list 
Bradley Proctor; Ulrike Krotscheck

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Andrew Buchman; Kristin Coffey; Chauncey (Chico) Herbison

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Wintonnette (W. Joye) Hardiman

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2018
Save to list 
Wintonnette (W. Joye) Hardiman

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2018
Save to list 
Wintonnette (W. Joye) Hardiman

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2017
Save to list 
Peter Bohmer; Savvina Chowdhury; Maria Morales; Ethan Rogol

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018  (C)
Save to list 
Ulrike Krotscheck

Day

Program

FR-SR

8

  • Summer 2018 Session 2
Save to list 
Kristin Coffey; Chauncey (Chico) Herbison

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2017
Save to list 
Kathleen Eamon; Eric Stein

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Frederica Bowcutt

Day

Program

FR-SO

16

  • Spring 2018
Save to list 
Marla Elliott; Thomas Rainey

Evening

Program

FR-SR

12

  • Fall 2017
  • Winter 2018
Save to list 
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2017
Save to list 
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2018
Save to list 
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2018
Save to list 
Cityscapes Revised
Stacey Davis; Shaw Osha (Flores)

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018  (C)
Save to list 
John Baldridge; Jennifer Drake; Mark Harrison; Susan Preciso

Evening and Weekend

Program

FR-SR

8

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list  Tacoma
Barbara Laners

Day

Program

FR-SR

8

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Nancy Koppelman; EJ Zita

Day

Program

FR-SO

16

  • Winter 2018
Save to list 
Stacey Davis

Day

Course

FR-SR

4, 6, 8

  • Summer 2018 Session 1
Save to list 
Artee Young

Day

Program

SO-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Dion Gouws; Zoe Van Schyndel

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list 
Stephen Buxbaum

Evening

Course

JR-SR

4

  • Fall 2017
Save to list 
Stacey Davis; Shaw Osha (Flores)

Day

Program

JR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Savvina Chowdhury; Prita Lal

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Mary (Elaine) Vradenburgh

Evening

Course

FR-SR

4

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Jon Davies

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017  (S)
  • Winter 2018  (C)
  • Spring 2018  (C)
Save to list 
Sarah Eltantawi

Day

Program

SO-SR

16

  • Winter 2018
Save to list 
Amjad Faur; Bob Haft; Andrew Reece

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (S)
  • Spring 2018  (C)
Save to list 
Stephen Buxbaum

Evening

Course

JR-SR

4

  • Winter 2018
Save to list 
Stephanie Kozick; Tomoko Hirai Ulmer

Day

Program

FR-SR

12, 16

  • Spring 2018
Save to list 
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2018
Save to list 
Lin Crowley

Weekend

Program

FR-SR

4

  • Summer 2018 Session 2
Save to list 
Stacey Davis

Day

Course

FR-SR

4, 6, 8

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Arun Chandra

Day and Evening

Course

FR-SR

2, 4

  • Summer 2018 Session 1
Save to list 
Bradley Proctor; Ulrike Krotscheck

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (C)
Save to list 
Andrew Reece

Day

Program

FR-SR

4, 8

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2018
Save to list  Tribal
Daniel Bush

Evening and Weekend

Program

JR-SR

9

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list  Tribal
Anthony Brave; Carmen Hoover

Evening and Weekend

Program

JR-SR

12

  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list  Tribal
Catherine Reavey

Evening and Weekend

Program

JR-SR

12

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list  Tribal
Gary Arthur

Evening and Weekend

Program

JR-SR

12

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list  Tribal
Kendra Aguilar; Lorena Maurer

Evening and Weekend

Program

JR-SR

12

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018
Save to list 
Anthony Zaragoza

Day

Course

FR-SR

4, 8, 12, 16

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Eric Stein; Dan Windisch

Day

Program

SO-SR

12, 16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Liza Rognas

Day

Course

FR-SR

6

  • Summer 2018 Session 1
Save to list 
Tucker Sharon

Day

Course

FR-SR

4

  • Summer 2018 Session 2
Save to list 
Lori Blewett; Carlos Marentes

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
Save to list 
Lawrence (Larry) Mosqueda

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
Save to list 
Prita Lal; Alice Nelson; Martha Rosemeyer

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
Save to list 
Patricia Krafcik; Sean Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Chauncey (Chico) Herbison

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Eirik Steinhoff

Day

Student Originated Studies

JR-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Michael Vavrus

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Winter 2018
Save to list 
Raul Nakasone; Gary Peterson; Yvonne Peterson; Gail Tremblay

Day

Program

FR-SR

12, 16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018  (C)
Save to list 
Artee Young

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
Save to list 
Jeanne Hahn

Day

Program

JR-SR

16

  • Winter 2018
Save to list 
Frederica Bowcutt; Tamara Caulkins

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Alan Nasser

Evening

Course

FR-SR

4

  • Summer 2018 Session 1
Save to list 
William (Bill) Arney; Ethan Rogol

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2018
  • Spring 2018  (S)
Save to list  Tacoma
Peter Bacho; Barbara Laners; Paul McCreary; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Arlen Speights; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

Day and Evening

Program

JR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018