Undergraduate Catalog | The Evergreen State College

COVID-19 Update

Spring Quarter classes will be held remotely. Minimal services available on campus. See a list of service closures and changes or additional COVID-19 preparations and information.

Academic Catalog

Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter

  • Most full-time programs are 12 or 16 credits. Take 12 credits per quarter to be considered full-time for financial aid purposes and 16 credits to graduate in four years.

  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

  • See enrollment reports for space availability.

Changes for Spring 2020

Classes will begin on Thursday April 2, 2020 to better prepare for remote instruction. All classes will be held remotely for the duration of the quarter. See more about Spring 2020 instruction.

Registration changes are being handled only by phone, email, or online. We are relaxing some of the late fees and tuition refund policies for the first two weeks of the quarter. Find out more about registration for Spring 2020.

Filter the catalog

Displaying 1 - 75 of 148. Show 25 | 50 | 100 | All results per page.
2020-21 Catalog is still being updated - check back daily for more offerings.
Current Catalog Filter
Year:
2019–20
Quarters Offered:
Fall
Quarters Accepting New Students:
Fall

Pages

Academic Year: 2019–20
Title Time Offered Offering Class Standing Credits Quarters
Jon Davies; Amanda (Ada Vane) Fetters

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
Lalita Calabria

Day

Research

JR-SR

V

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
Allen Olson

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sarah Eltantawi; Ulrike Krotscheck

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
Melissa Nivala; Steven Scheuerell

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Michael Paros

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Mary Dean

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Hirsh Diamant

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Ruth Hayes; Alice Nelson

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Hirsh Diamant

Weekend

Program

FR-SR

8, 12

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Dharshi Bopegedera

Day

Program

SO-SR

4, 8, 12, 16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4, 8

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
Dharshi Bopegedera

Day

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Frederica Bowcutt

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Suzanne Simons; Wenhong Wang

Evening and Weekend

Program

SO-SR

8

  • Fall 2019
Jon Baumunk

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Vauhn Foster-Grahler

Day

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Leslie Flemmer; Maria Isabel Morales

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Bruce Thompson

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Lin Crowley

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Donald Morisato

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Heesoon Jun

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Richard Weiss

Day

Program

JR-SR

8, 12, 16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)
Arun Chandra; Richard Weiss

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Catherine (Jehrin) Alexandria

Evening

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Wenhong Wang

Evening

Course

FR-JR

4

  • Fall 2019
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Critical Indigenous Studies Native Pathways - Olympia
Toby Sawyer

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Lisa Sweet; Pauline Yu

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Peter Bacho; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Arlen Speights; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

Day and Evening

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020
Sheryl Shulman; Guangyan Li

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
Leslie Flemmer; Grace Huerta

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Emily Adams

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Lauren Boilini

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Teresa (Terry) Ford

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sarah Williams

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Laurie Meeker

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)

Day

Course

FR-SO

2

  • Fall 2019  (S)
David Wolach

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Martha Rosemeyer

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019

Day

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019  (S)
Prita Lal

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (S)
Robin Bond; Dylan Fischer

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
Karen Hogan

Evening

Program

FR-SR

8

  • Fall 2019
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Judith Gabriele

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Marianne Bailey; Judith Gabriele; Steven Hendricks

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020  (C)
Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Miranda Mellis

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019  (S)
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)
Elizabeth Williamson

Day

Program

FR-SR

12, 16

  • Fall 2019
Stacey Davis

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
Rebecca Sunderman

Evening

Course

FR-SR

6

  • Fall 2019
Marcella Benson-Quaziena

Weekend

Program

JR-SR

8

  • Fall 2019
Andrew Buchman; Amy Cook; Chauncey (Chico) Herbison

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Nancy Koppelman; Andrew Reece

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Amjad Faur

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2019
Gary Peterson; Yvonne Peterson

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
  • Spring 2020  (C)
Abir Biswas; Nancy Murray; Paula Schofield

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (S)
  • Spring 2020  (C)
Ben Kamen

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Kenneth Tabbutt; Edward (Ted) Whitesell

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020
Gerardo Chin-Leo; Ralph Murphy

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2019
Mark Hurst

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Sean Williams

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2019
  • Winter 2020  (C)
  • Spring 2020  (C)

Pages