Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter

  • Most full-time programs are 12 or 16 credits. Take 12 credits per quarter to be considered full-time for financial aid purposes and 16 credits to graduate in four years.

  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

  • See enrollment reports for space availability.

Filter the catalog

Displaying 1 - 300 of 300. Show 25 | 50 | 100 | 200 | All results per page.
Current Catalog Filter
Year:
2019–20
Credit Range:
Offering Type:
Contract, Course, Program, SOS
Order:
field_offering_type
Sort:
asc
Academic Year: 2019–20
Title Time Offered Offeringsort descending Class Standing Credits Quarters
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Alvin Josephy

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Don Chalmers

Evening and Weekend

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Arlen Speights

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Alvin Josephy

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Carrie Margolin

Day

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
TBD

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4, 6, 8

  • Fall 2019  (S)
Arlen Speights

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Hugo Flores

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Stephen Beck

Evening

Course

SR

4

  • Spring 2020
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4, 6, 8

  • Winter 2020  (S)
Hirsh Diamant

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Hugo Flores

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Don Chalmers

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020
Rafael Lozano

Evening

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Rafael Lozano

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Dawn Barron

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Steve Blakeslee

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Hugo Flores

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Steve Blakeslee

Evening

Course

SR

4

  • Spring 2020
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Toby Sawyer

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Spring 2020
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Stephen Beck

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Arlen Speights

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Jamyang Tsultrim

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Timothy Wilson

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Arlen Speights

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Nancy Parkes

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Nathaniel May

Evening

Course

FR-SR

6

  • Fall 2019
Mark Hurst

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Timothy Wilson

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Arlen Speights

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2020
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Nathaniel May

Evening

Course

FR-SR

6

  • Winter 2020
Mark Hurst

Weekend

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2019
Zenaida Vergara

Evening

Course

SO-SR

4

  • Fall 2019
Marla Elliott

Evening and Weekend

Course

FR-SR

2

  • Fall 2019
Nathaniel May

Evening

Course

FR-SR

6

  • Spring 2020
Amadou Ba

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2020
Marla Elliott

Evening

Course

FR-SR

6

  • Fall 2019
TBD

Evening

Course

SO-SR

4

  • Winter 2020  (S)
Marla Elliott

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Spring 2020
Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Amadou Ba

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Michael (Mike) Ruth

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    TBD

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020  (S)
    Marla Elliott

    Weekend

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Allen Olson

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Judith Gabriele

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Michael (Mike) Ruth

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    TBD

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020  (S)
    Marla Elliott

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    David Wolach

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2019
    David Wolach

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Cameron May

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Winter 2020  (S)
    Cameron May

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020  (S)
    Judith Gabriele

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    TBD

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020  (S)
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    James Schneider

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Winter 2020
    Stephen Beck

    Evening

    Course

    FR-JR

    4

    • Fall 2019
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020  (S)
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2020
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2020
    Alvin Josephy

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    James Schneider

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Mary Dean

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2019
    Stephen Buxbaum

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    James Schneider

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019
    Mary Dean

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2019
    Hirsh Diamant

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2020
    Nancy Parkes

    Evening

    Course

    FR-SR

    4, 6, 8

    • Spring 2020  (S)
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2020
    Marla Elliott

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    Cameron May

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2019  (S)
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2020
    John Shattuck

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2019
      Arlen Speights

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Emily Adams

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2020
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2019
      Stephen Buxbaum

      Weekend

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2020
      Catherine (Jehrin) Alexandria

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2019
      John Shattuck

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2020
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Winter 2020
      Steve Davis

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      John Shattuck

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2020
      David Wolach

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Steve Davis

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Emily Adams

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2019
      Steve Davis

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020  (S)
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2019  (S)
      Dariush Khaleghi

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Emily Adams

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2020
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2020  (S)
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2020  (S)
      Dariush Khaleghi

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Emily Adams

      Weekend

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2020
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2019
      Allen Olson

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Dariush Khaleghi

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2020  (S)
      Allen Olson

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Dharshi Bopegedera

      Day

      Course

      SO-SR

      4, 8

      • Fall 2019  (S)
      • Winter 2020  (S)
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2020  (S)
      Allen Olson

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Ethan Rogol

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Dharshi Bopegedera

      Day

      Course

      SO-SR

      4, 8

      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (C)
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Ethan Rogol

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2019
      Ethan Rogol

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2020
      Dharshi Bopegedera

      Day

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2019  (S)
      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (C)
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Alvin Josephy

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2020
      Sean Williams

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019  (S)
      • Winter 2020  (C)
      • Spring 2020  (C)
      Lori Blewett; Stephen Buxbaum

      Evening and Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      Krishna Chowdary; Vauhn Foster-Grahler; Lydia McKinstry

      Day

      Program

      FR-SR

      12, 16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (S)
      John Caraher

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Winter 2020
      Kristina Ackley; Alexander McCarty

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      John Caraher; Lisa Sweet

      Day

      Program

      FR

      16

      • Spring 2020
      Amjad Faur

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      Andrew Buchman; Amy Cook; Chauncey (Chico) Herbison

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (C)
      Carmen Hoover

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2019
      Kristina Ackley; Alexander McCarty

      Day

      Program

      SO-SR

      8, 16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      Lori Blewett

      Evening and Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Spring 2020
      Frederica Bowcutt

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019
      Gary Peterson; Yvonne Peterson

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      • Spring 2020  (C)
      Dylan Fischer

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      Corey Larson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2019
      Ruth Hayes; Pauline Yu

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Spring 2020
      Sarah Williams

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      Donald Morisato; Bob Haft

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      Peter Bacho; Lawrence (Larry) Mosqueda; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

      Day and Evening

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      • Spring 2020
      Vuslat Katsanis; Leonard Schwartz

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      Kendra Aguilar

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2019
      Wan Bae; Sheryl Shulman; Richard Weiss

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2019  (S)
      Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019
      Julie Russo

      Day

      Program

      FR-SR

      12, 16

      • Spring 2020
      Abir Biswas; Nancy Murray; Paula Schofield

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (S)
      • Spring 2020  (C)
      Tara Hardy

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2019
      Stacey Davis; Bradley Proctor

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2020
      Carri LeRoy; Melissa Nivala

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (S)
      Andrew Brabban; James Neitzel

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      Marcella Benson-Quaziena; George Freeman

      Weekend

      Program

      JR-SR

      8, 12

      • Winter 2020
      • Spring 2020
      Tara Hardy

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Winter 2020
      Thomas (Tom) Womeldorff

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2020
      unassigned

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2019
      Nancy Koppelman; Andrew Reece

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020  (C)
      Arun Chandra; Richard Weiss
      TBD

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      Miranda Mellis

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2019  (S)
      • Winter 2020  (C)
      • Spring 2020  (C)
      Andrew Reece; Martha Rosemeyer; Sarah Williams

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Winter 2020
      • Spring 2020  (S)
      Tara Hardy

      Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Spring 2020
      Stacey Davis

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2019
      Gary Arthur

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2019
      Ruth Hayes; Alice Nelson

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2019
      • Winter 2020
      Kristin Coffey; Prita Lal; Bradley Proctor

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Fall 2019  (S)
        • Winter 2020  (S)
        Laurie Meeker

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Fall 2019  (S)
        • Winter 2020  (S)
        • Spring 2020  (C)
        Julia Zay; Julie Russo; Suree Towfighnia

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Fall 2019  (S)
        • Winter 2020  (C)
        • Spring 2020  (C)
        Kathy Kelly

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Winter 2020  (S)
        Stacey Davis

        Day

        Program

        FR-SO

        16

        • Winter 2020
        Cynthia Kennedy; Paul Przybylowicz

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Spring 2020
        Sarah Williams

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Spring 2020
        Zoltan Grossman; Suree Towfighnia

        Day

        Program

        FR

        16

        • Winter 2020
        Ralph Murphy; Edward (Ted) Whitesell

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Spring 2020
        Frances V. Rains

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Winter 2020
        Paul Przybylowicz

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Winter 2020
        Gerardo Chin-Leo; Ralph Murphy

        Day

        Program

        FR-SO

        16

        • Fall 2019
        Laura Citrin

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Winter 2020
        Rachel Hastings

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Fall 2019
        • Winter 2020  (S)
        • Spring 2020  (S)

        Evening and Weekend

        Program

        FR-SR

        8

        • Spring 2020
        Steven Niva

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Fall 2019
        Leonard Schwartz; Ulrike Krotscheck

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Spring 2020
        Andrea Gullickson

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Fall 2019
        • Winter 2020  (S)
        Julia Heineccius; Eric Stein

        Day

        Program

        FR-SO

        16

        • Fall 2019
        Mark Hurst

        Evening and Weekend

        Program

        SO-SR

        8

        • Winter 2020
        Wan Bae; Neal Nelson; Richard Weiss

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Winter 2020  (S)
        • Spring 2020  (S)
        Rebecca Chamberlain; Thuy Vu

        Weekend

        Program

        FR-SR

        8

        • Fall 2019
        Eirik Steinhoff; Elizabeth Williamson

        Day

        Program

        SO-SR

        12, 16

        • Winter 2020
        • Spring 2020
        Laura Citrin

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Fall 2019
        Catalina Ocampo

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Spring 2020  (S)
        David Muehleisen

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Fall 2019  (S)
        Arun Chandra; Wan Bae; Neal Nelson; Richard Weiss
        TBD

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Winter 2020
        • Spring 2020  (S)
        John Baldridge

        Evening

        Program

        FR-SR

        8

        • Spring 2020
        Robin Bond; Eirik Steinhoff

        Day

        Program

        FR-SO

        16

        • Fall 2019
        Lisa Sweet; Pauline Yu

        Day

        Program

        SO-SR

        16

        • Fall 2019
        • Winter 2020
        William (Bill) Arney; Rita Pougiales

        Day

        Program

        FR-SR

        16

        • Fall 2019
        Kenneth Tabbutt

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Spring 2020
        Robin Bond; Erik Thuesen

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Winter 2020
        • Spring 2020  (C)
        Karen Hogan

        Evening

        Program

        FR-SR

        8

        • Fall 2019
        Heesoon Jun

        Day

        Program

        JR-SR

        16

        • Fall 2019
        Sarah Eltantawi

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Spring 2020
          Mark Hurst

          Evening and Weekend

          Program

          FR-SR

          8

          • Spring 2020
          Carolyn Prouty; Joli Sandoz

          Day

          Program

          FR-SO

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          • Spring 2020
          Marja Eloheimo

          Evening and Weekend

          Program

          FR-SR

          8

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          • Spring 2020
          John Caraher; Dion Gouws

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Fall 2019
          Wenhong Wang

          Evening and Weekend

          Program

          SO-SR

          8

          • Winter 2020
          • Spring 2020
          Martha Rosemeyer

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Fall 2019
          Jon Baumunk
          TBD

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Spring 2020
          Elizabeth Williamson

          Day

          Program

          FR-SR

          12, 16

          • Fall 2019
          Jon Baumunk
          TBD- Visitor

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          Leslie Flemmer; Grace Huerta; Michael Vavrus

          Day

          Program

          FR-SO

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          Laura Citrin

          Day

          Program

          JR-SR

          16

          • Spring 2020  (S)
          Stephen Beck

          Evening

          Program

          FR-SR

          8

          • Fall 2019
          Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy; Alison Styring

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Winter 2020
          • Spring 2020  (S)
          Shangrila Joshi

          Day

          Program

          JR-SR

          16

          • Spring 2020
          Andrew Brabban; James Neitzel

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020  (S)
          Thuy Vu

          Evening

          Program

          FR-SR

          8, 12

          • Winter 2020
          Teresa (Terry) Ford

          Day

          Program

          JR-SR

          16

          • Fall 2019
          Patricia Krafcik; Carrie Margolin
          Media Visitor

          Day

          Program

          FR-SO

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          Sarah Eltantawi; Ulrike Krotscheck

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020  (S)
          Steven Scheuerell

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Spring 2020
          Robert Esposito; Walter Grodzik

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Fall 2019
          Donald Middendorf

          Day

          Program

          JR-SR

          16

          • Winter 2020
          Vauhn Foster-Grahler; Mark Harrison

          Evening and Weekend

          Program

          FR-SR

          8

          • Fall 2019
          Stephen Beck; Thuy Vu

          Evening

          Program

          SO-SR

          8

          • Winter 2020
          Nathaniel May

          Day

          Program

          FR-SR

          8

          • Fall 2019
          Donald Middendorf

          Day

          Program

          JR-SR

          16

          • Spring 2020
          Steve Blakeslee; Susan Preciso

          Evening and Weekend

          Program

          SO-SR

          8

          • Fall 2019
          Frederica Bowcutt

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Winter 2020  (S)
          Patricia Krafcik

          Day

          Program

          SO-SR

          16

          • Spring 2020
          Steve Blakeslee; Marla Elliott

          Evening

          Program

          SO-SR

          8

          • Winter 2020
          Melissa Nivala; Steven Scheuerell

          Day

          Program

          FR-SR

          16

          • Fall 2019
          • Winter 2020
          Steven Niva

            Day

            Program

            FR-SO

            16

            • Winter 2020
            Marcella Benson-Quaziena

            Weekend

            Program

            JR-SR

            8

            • Fall 2019
            Lalita Calabria

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Winter 2020
            Hirsh Diamant

            Weekend

            Program

            FR-SR

            8, 12

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            Erik Thuesen

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Fall 2019
            Karen Hogan; Suzanne Simons

            Evening and Weekend

            Program

            SO-SR

            8

            • Winter 2020
            • Spring 2020
            Ralph Murphy

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Winter 2020
            Dion Gouws; David Muehleisen

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Winter 2020
            Anne Fischel; Leslie Flemmer; Maria Isabel Morales

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020  (S)
            Suzanne Simons; Wenhong Wang

            Evening and Weekend

            Program

            SO-SR

            8

            • Fall 2019
            Frederica Bowcutt

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Spring 2020  (S)
            Laurie Meeker

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Fall 2019  (S)
            • Winter 2020  (C)
            • Spring 2020  (C)
            Peter Impara; Shangrila Joshi

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            Kenneth Tabbutt; Edward (Ted) Whitesell

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            Walter Grodzik

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Winter 2020  (S)
            • Spring 2020  (S)
            Carrie Margolin

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Spring 2020
            David Muehleisen

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Spring 2020  (S)
            Rebecca Chamberlain

            Evening

            Program

            FR-SR

            8

            • Winter 2020
            Dylan Fischer; Alison Styring

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Spring 2020
            Robert Esposito

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Winter 2020
            Mark Harrison

            Evening and Weekend

            Program

            SO-SR

            8

            • Spring 2020
            Marianne Bailey; Judith Gabriele; Steven Hendricks

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            • Spring 2020  (C)
            Zoltan Grossman; Maria Isabel Morales

            Day

            Program

            FR

            16

            • Spring 2020
            Savvina Chowdhury; Paul McMillin; Thomas (Tom) Womeldorff

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            Rebecca Chamberlain

            Evening

            Program

            FR-SR

            8

            • Spring 2020
            Dharshi Bopegedera

            Day

            Program

            SO-SR

            4, 8, 12, 16

            • Fall 2019
            • Winter 2020  (S)
            • Spring 2020  (C)
            Evan Blackwell; Shaw Osha (Flores)

            Day

            Program

            FR-SO

            16

            • Fall 2019
            • Winter 2020
            • Spring 2020  (S)
            Peter Bohmer; Savvina Chowdhury

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Spring 2020
            Dion Gouws; Prita Lal

            Day

            Program

            SO-SR

            16

            • Spring 2020
            Abir Biswas; Robert Leverich

            Day

            Program

            FR-SO

            16

            • Spring 2020
            Richard Weiss

            Day

            Program

            JR-SR

            8, 12, 16

            • Fall 2019  (S)
            • Winter 2020  (C)
            • Spring 2020  (C)
            Clarissa Dirks; Dylan Fischer

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Winter 2020
            Michael Paros

            Day

            Program

            FR-SR

            16

            • Fall 2019
            Sarah Ryan; Beverly (Arleen) Sandifer

            Weekend

            Program

            FR-SR

            8, 16

            • Winter 2020
            • Spring 2020
            Jon Davies; Amanda (Ada) Fetters

            Day

            Program

            JR-SR

            16

            • Fall 2019
            Andrea Gullickson

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Spring 2020  (S)
            Zoltan Grossman

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Fall 2019
            Zoe Van Schyndel

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Spring 2020
            Zoe Van Schyndel

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Winter 2020
            Amy Cook

            Day

            Student Originated Studies

            JR-SR

            8, 12

            • Winter 2020
            Kristin Coffey; Vuslat Katsanis

            Day

            Student Originated Studies

            JR-SR

            16

            • Spring 2020  (S)
            William (Bill) Arney

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Winter 2020
            • Spring 2020
            William (Bill) Arney

            Day

            Student Originated Studies

            SO-SR

            16

            • Winter 2020
            • Spring 2020