Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter?

  • Take 12 credits to be considered full-time for financial aid purposes. Take 16 credits or more to graduate on time.
  • Most full-time programs are 12 or 16 credits.
  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

See Enrollment Reports for space availability | Find recently updated offerings.

Displaying 1 - 75 of 530. Show 25 | 50 | 100 | 200 | 500 | All results per page.

Pages

Academic Year: 2017–18
Save Title Time Offered Offeringsort ascending Class Standing Credits Quarters
Save to list 
David Muehleisen; Sarah Williams

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Eirik Steinhoff

Day

Student Originated Studies

JR-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Steven Hendricks; Miranda Mellis

Day

Student Originated Studies

JR-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Chauncey (Chico) Herbison

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Michael Vavrus

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Winter 2018
Save to list 
Susan Aurand

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
David Muehleisen; Sarah Williams

Day

Student Originated Studies

FR-SR

16

  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Suzanne Simons

Evening and Weekend

Student Originated Studies

SO-SR

8

  • Fall 2017
Save to list 
Leslie Flemmer; Catalina Ocampo

Day

Student Originated Studies

SO-SR

16

  • Fall 2017  (S)
  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Andrea Gullickson

Day

Student Originated Studies

FR-SR

16

  • Spring 2018  (S)
Save to list 
Lalita Calabria; Clarissa Dirks; Carri LeRoy; Alison Styring

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Benjamin Dyer; Neal Nelson; Sheryl Shulman; Richard Weiss

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018  (S)
Save to list 
Robert Esposito

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
Save to list 
Kathleen Eamon; Lynarra Featherly

Day

Program

FR-SO

16

  • Winter 2018
Save to list 
Carrie Margolin

Day

Program

FR-SR

16

  • Spring 2018
Save to list 
Lester Krupp; Rita Pougiales

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2017
  • Winter 2018
  • Spring 2018  (C)
Save to list  Tacoma
Barbara Laners

Day

Program

FR-SR

8

  • Summer 2018 Full Session
Save to list 
Nancy Murray

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2017
Save to list 
Lalita Calabria

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2017
Save to list 

    Day

    Program

    SO-SR

    V

    • Fall 2017  (S)
    • Winter 2018  (S)
    • Spring 2018  (S)
    Save to list 
    Evan Blackwell; Carri LeRoy

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Winter 2018
    • Spring 2018  (S)
    Save to list 
    Robin Bond

    Day

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 1
    Save to list 
    Marianne Bailey

    Day

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 2
    Save to list 
    Kristin Coffey

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Winter 2018
    Save to list 
    Marla Elliott; Elizabeth Williamson

    Day

    Program

    FR-SR

    12, 16

    • Spring 2018
    Save to list 
    Karen Gaul

    Day

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 1
    Save to list 
    Cityscapes Revised
    Stacey Davis; Shaw Osha (Flores)

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018
    • Spring 2018  (C)
    Save to list 
    Steven Hendricks; Vuslat Katsanis

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018
    Save to list 
    Marianne Bailey

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2017
    Save to list 
    Andrew Buchman; Cheryl Simrell King

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018
    • Spring 2018  (S)
    Save to list 
    Frances V. Rains

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Winter 2018
    Save to list 
    Amjad Faur

    Day

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 1
    Save to list 
    Heesoon Jun

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018  (C)
    Save to list 
    Bradley Proctor; Ulrike Krotscheck

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018  (C)
    Save to list 

    Evening

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 2
    Save to list 
    Karen Gaul

    Day

    Program

    FR

    16

    • Fall 2017
    Save to list 
    Frederica Bowcutt

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Spring 2018
    Save to list 
    Robin Bond

    Day

    Program

    FR-SR

    8

    • Summer 2018 Session 2
    Save to list 
    Aisha Harrison

    Evening

    Program

    FR-SR

    8

    • Fall 2017
    Save to list 
    Sara Rose

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2017
    Save to list  Tacoma
    Peter Bacho; Barbara Laners; Paul McCreary; Gilda Sheppard; Tyrus Smith; Arlen Speights; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

    Day and Evening

    Program

    JR-SR

    16

    • Fall 2017
    • Winter 2018
    • Spring 2018
    Save to list 
    Steve Blakeslee; Sarah Ryan

    Evening

    Program

    SO-SR

    8

    • Spring 2018
    Save to list 

      Day

      Program

      SO-SR

      V

      • Fall 2017  (S)
      • Winter 2018  (S)
      • Spring 2018  (S)
      Save to list 
      Kathy Kelly

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Winter 2018  (S)
      Save to list  Tribal
      Catherine Reavey

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      • Spring 2018
      Save to list 
      Marcella Benson-Quaziena

      Weekend

      Program

      JR-SR

      8

      • Fall 2017
      Save to list 
      Robert Esposito; Walter Grodzik

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Winter 2018
      • Spring 2018  (S)
      Save to list 
      Eirik Steinhoff

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Amy Cook; Ralph Murphy

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Winter 2018
      • Spring 2018
      Save to list 
      Stacey Davis; Shaw Osha (Flores)

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Peter Bohmer; Savvina Chowdhury; Maria Morales; Ethan Rogol

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      • Spring 2018  (C)
      Save to list 
      Lydia McKinstry; James Neitzel

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2017  (S)
      • Winter 2018  (S)
      • Spring 2018  (S)
      Save to list 
      Marja Eloheimo

      Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      Save to list 
      Marla Elliott; Thomas Rainey

      Evening

      Program

      FR-SR

      12

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      Save to list 
      Arun Chandra; David Wolach

      Day and Evening

      Program

      FR-SR

      8, 16

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      Save to list 
      Glenn Landram

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      Save to list 
      John Schaub

      Day and Evening

      Program

      FR-SR

      8

      • Summer 2018 Session 2
      Save to list 
      Miranda Mellis

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Winter 2018
      Save to list 
      Douglas Hammel

      Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Summer 2018 Full Session
      Save to list 
      Alice Nelson

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Lalita Calabria; John Caraher

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Steven (Steven G.) Herman

      Day, Evening, and Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Summer 2018 Session 2
      Save to list  Grays Harbor
      Stephen Buxbaum

      Weekend

      Program

      JR-SR

      8

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      • Spring 2018
      Save to list 
      Rebecca Chamberlain; Marja Eloheimo

      Evening and Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Spring 2018
      Save to list 
      Howard Schwartz

      Evening

      Program

      SO-SR

      8

      • Winter 2018
      • Spring 2018
      Save to list 
      Bob Haft

      Day

      Program

      FR-SR

      8

      • Summer 2018 Session 1
      Save to list 
      Bradley Proctor; Ulrike Krotscheck

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Rose Jang; Wenhong Wang

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Martha Henderson

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Patricia Krafcik; Sean Williams

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2018
      Save to list 
      Eric Stein; Dan Windisch

      Day

      Program

      SO-SR

      12, 16

      • Fall 2017
      • Winter 2018  (S)
      Save to list 
      Nancy Parkes

      Evening and Weekend

      Program

      FR-SR

      8, 16

      • Summer 2018 Full Session
      Save to list 
      Donald Middendorf; Ratna Roy

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2017
      • Winter 2018  (S)
      Save to list 
      Dylan Fischer; Paul Przybylowicz

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2017
      • Winter 2018
      Save to list 
      Peter Impara; Angelos Katsanis

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Winter 2018

      Pages