Evergreen Organizational Chart

Learn more about the structure of The Evergreen State College here!

View the full visual Evergreen Organizational Chart (PDF).

Office of the President and Executive Vice President

President John Carmichael and Executive Vice President Dexter Gordon

  • Executive Associate to the Executive Vice President: Jadon Berry

  • Executive Associate to the President and Secretary to the Board of Trustees: Susan Harris

  • Administrative Assistant: Vanessa Marenco

  • Director of Government Relations: Nora Selander

Board of Trustees

Chair: Karen Fraser

Vice-Chair: Miguel Perez-Gibson

Secretary: Ed Zuckerman

Trustee: Monica Alexander

Trustee: Allyson Brooks

Trustee: Fred Goldberg

Trustee: Kristopher Peters

College Advancement

Vice President for College Advancement and Executive Director of The Evergreen State College Foundation (interim): Abby Kelso

  • Director of Strategic Engagement: Correan Barker

    • Development Officer: Jim Burlingame

    • Development Marketing and Communications Manager: James McPherson

    • Development Officer: Bianca Milevoj

    • Alumni and Development Events Coordinator: Jessica Presler

    • Alumni Programs Manager

    • Special Events Manager

  • Administrative Assistant to the VP for College Advancement: Erin Moore

  • Associate Director of Advancement Services: Jessica Thrift

    • Gift Processing, Fiscal Specialist 1: Helena Farrell Paulsen

  • Director of Grants & Foundation Relations: John McLain

    • Grant and Contract Coordinator: Katherine Sackman

  • AVP for Development: Paul Rudnick

    • Planned Giving Officer: Helle Burlingame

    • Campaign Coordinator and Assistant to AVP: Bree Grim

    • Prospect Research Coordinator: Kelly Matson

    • Major Gift Officer: Siri Okamoto

  • Fiscal Tech 2: Ray Janssen-Timmen

  • Advancement Data Systems Manager: Yahui Chi

Tribal Relations, Arts, and Cultures

Vice President for Tribal Relations, Arts, and Cultures (interim): Kara Briggs

  • Managing Director of the Longhouse: Laura VerMeulen

    • Administrative Assistant & Native Student Specialist: Amber De Villers

    • Northwest Heritage Program: Linley Logan

    • Longhouse Program Coordinator

  • Tribal Liaison

  • Program Specialist 3, SIAM Program

Academic Affairs

Provost and Vice President for Academic Affairs (interim): David McAvity

  • Academic Dean (interim): Abir Biswas

    • Faculty Deans Group

  • Director of Academic Initiative Integration and Support (interim): Amy Betz

    • Faculty Hiring Coordinator: Karla Altenburg-Caldwell

    • Curriculum Manager: Patricia Bateman

    • Program Secretary Supervisor: Susan DeRosa

    • Faculty Reviews and Contracts Coordinator: Emmie Forman

    • Academic Initiatives Project Coordinator Markley: Alex Markley

    • Graduate Admissions Coordinator

  • Director of the Center of Climate Action and Sustainability (CCAS): Anthony Levenda

  • Director of the Native Pathways Program: Dawn Barron

    • Assistant Director: Toby Sawyer

  • Curriculum and Faculty Hiring Dean: Elizabeth Williamson

    • CAT Leader: Kristina Ackley

    • CAT Leader: Krishna Chowdary

    • CAT Leader: Stacey Davis

    • CAT Leader: Julie Russo

    • Faculty Deans Group

  • Instructional Support & Library & Media Services Dean: Greg Mullins

    • Library Director: Ahniwa Ferrari

    • QuaSR Director: Vauhn Foster-Grahler

    • Media Services Director: Vito Valera

    • Writing Center Director: Sandra Yannone

    • Faculty Deans Group

  • Director of the Washington Center & Learning and Teaching Commons: Julia Metzker

    • Assistant Director: Rachel Homchick

  • Executive Associate to the Provost: Julie Slone

    • Administrative Assistant to the Provost: Rhonda Woods

  • Academic Dean: Karen Gaul

    • Director for the Sustainability in Prisons Project: Kelli Bush

    • Director for the Center for Community Based Learning and Action: Ellen Shortt-Sanchez

    • Faculty Deans Group

  • EWS/Summer School Dean (through Fall 2021): Kathleen Eamon

  • Curriculum Dean: Larry Geri

    • MPA Director: Michael Craw

    • MES Director: Kevin Francis

    • MiT Director: Larry Geri

  • Dean for Professional Studies and EWS (interim): Lori Blewett

    • Associate Dean for EWS, Flex, and Sumer School (interim): Stephen (Steff) Beck

    • Faculty Deans Group

  • Tacoma Program Dean: Marcia Tate Arunga

    • Secretary: Marla German

    • Faculty Deans Group

  • Director of the Center for Entrepreneurial Leadership and Transformational Change: Tamsin Foucrier

  • Vice Provost (interim): Trevor Speller

    • Visual Arts Operations (interim): Emily Adams

    • Science Operations Manager (interim): Dan Cygnar

    • Director of Academic and Financial Services: Tina Pearson

  • Director of Institutional Research & Assessment - Acting: David McAvity

    • Research Associate: Amadou Ba

    • Research Associate: Coral Garey

Student Affairs

Dean of students (interim): Holly Joseph

  • Associate Dean and Executive Associate (interim): Andy Corn

    • Director of New Student Programs: Jadon Berry

    • Director of Student Activities and CAB (interim): Kayla Mahnke Hargett

  • Director for Title IX, Clery and Student Rights and Responsibilities (interim): Connie Gardner

    • Director of the Children's Center: Casey Lalonde

    • Director of Student Rights and Responsibilities

  • Associate Dean Wellness, Recreation and Athletics: Elizabeth McHugh

    • Patient Srvcs Lead: Delores Braaten

    • Interim Asst Dir for SWRA (CRC Operations): Ray Finn

    • Interim Head Women’s Volleyball Coach: Alexis Garrison

    • Head Track & Field Coach: Zebuliah Hoffman

    • Mental Health Clinician: Leslie Johnson

    • Interim Asst Dir for SWRA (Wellness Promotion): Em Jones

    • Physician Asst Certified Lead: Barbara Krulich

    • Sports Information Director: Megan Lobdell

    • Head Men’s Basketball Coach: Tim Malroy

    • Physician Asst Certified: Jeremy Palmer

    • Head Men’s Soccer Coach: John Purtteman

    • Head Women’s Basketball Coach: Jackie Robinson

    • Head Women’s Soccer Coach: Steve Schmidt

    • Athletic Trainer: Meagan Thompkins

    • Mental Health Clinician: Jamyang Tsultrim

    • Fiscal Specialist 2

  • Director of Residential and Dining Services: Sharon Goodman

    • Assistant Director for Residential Life: Lori Johnson

    • RAD IT and Operations Manager: Noel McHugh

    • Fiscal Specialist: Deborah Miles

    • Building & Grounds Supervisor: Ray Ruiz

Finance

Chief Financial Officer (interim): Dave Kohler

  • Purchasing and Contracts Manager: Brant Eddy

    • Procurement & Supply Specialist 2: Lindsey Carr

    • Procurement & Supply Specialist 3 (IT): Spence Cearns

    • Procurement & Supply Specialist 3: Ira Peterson

  • Payroll and Benefits Manager: Ladonna Herigstad

    • Payroll Coordinator: Lynn Sorensen

    • Payroll and Benefits Coordinator 

  • Accounting Manager: Sandy Mullin

    • Fiscal Analyst 2: Michelle Andis

    • Assistant Accounting Services Manager/ Auditor: Bentse Bianbaciren

      • Grants & Contracts Accountant: Claire Kehn

      • Accounts Payable .75 FTE: Katie Sample

      • Travel Office

    • Auxiliary Accountant: Sharon Palko

    • Financial Reporting Accountant

  • Student Financial Services Manager: Beatrice Sapp

    • SA Scholarship/ Tuition Guarantee’s: Peter Buchanan

    • Perkins Loan Manager: Corine Martin

    • Fiscal Specialist Supervisors: Emily Merriweather

      • Cashier 3: Deborah Gonzalez

      • SA Collections

  • College Budget Officer (interim): Laura Coghlan

  • Executive Associate (interim): Amy Placette

  • Admin. Assistant to the Chief Financial Officer: Laura Holt

  • MailProcessing Supervisor: Hsiu-Liao Lin

    • Mail Processing- Driver: Kathy Schwartz

    • Mail Carrier- Driver: Brandi Stone

  • Conference and Parking Services Manager: Bryce Winkelman

    • Parking Guide: Bill Bryce

    • Parking Supervisor: Lanetta Corrigan

    • Cashier: Alyssa Mensinger

    • Accounts Payable .25 FTE: Katie Sample

    • Event Coordinator 3

  • Book Store Manager: Regina Pendergrass

    • Copy Center Lead: Alison Knappett

    • Fiscal Tech 3: Jake Lind

    • Retail Clerk Lead: Kathy Miles

    • Buyer, Text: Sara Parker

    • Buyer, Office/Art Supplies: Heather Schofner

    • Buyer

  • AVP for Human Resource Services: Laurel Uzanski

    • Senior HR Representative: Jennifer Levesque

      • HR Cosultant Asst 2: Lisa Larkins-Collier

      • HR Cosultant Asst 1

    • AA & EEO Officer/ Training: Lorie Mastin

    • Senior HR Representative: Sarah Mealy

    • Senior HR Representative

  • Kate McKinnon: Public Records Officer

  • Travel Office: Kara Molinelli

Administrative Operations

Chief of Administrative Operations (interim): William Ward

  • Information Technology Specialist: Beth Mason

  • Director of Police Services: David Brunckhurst

    • Coordinator for Emergency Response Planning

    • Communications Supervisor: Linda Horn

    • Sergeant: Tony Perez

    • Sergeant

  • Support Services Manager: Patty Barnes

    • Fiscal Specialist: Harmony Gehlhert

  • Administrative Assistant to the VP for Finance and Operations: Dan Ralph

  • Director of Sustainability: Scott Morgan

  • Mechanical Services and Facilities Services Manager: George Phinn

    • Construction Operations Manager, Grounds, and Motor Pool Supervisor: Shon Forsyth

    • Plumber/Pipefitter/ Steamfitter: Rick Smith

    • Locksmith Supervisor: Bonnie Witt

  • Building Services Manager: Tammy Van Natta

    • Custodial Team

  • Director of Environmental Health & Safety: Taylor Slaughter

    • Safety Officer: Sina Hill

  • AVP for Technology: Tony Alfonso

    • Director, Network Services & Data Security: Michael Partlow

  • Space Planning Manager/Surplus Officer: Susan Keefe

    • Furniture Delivery & Install: Paul Potasnik

  • Construction Projects Manager: Dave Shellman

Inclusive Excellence and Student Success (IESS)

Associate Vice President for Inclusive Excellence and Student Success (IESS) (interim): Therese Saliba

  • Administrative Assistant for IESS: Jackie McClenny

  • Associate Dean of Climate and Belonging Education (interim): Cholee Gladney

    • Undocumented/ Underserved Student Support Specialist: Juanita Hopkins

    • Trans & Queer Initiatives Coordinator

    • Multicultural Initiatives Coordinator

  • Director of Academic and Career Advising: Allen Thompson

    • Career Advisor (.5FTE): Edwin Bliss

    • Re-entry Navigator: JJ Jackson

    • Career Advisor (.5FTE): Tim Malroy

    • Program Coordinator: Kathy McGee

    • Academic Advisor: Tyrone Newton

    • Academic & Career Advisor: Mel Pascal

    • Assistant Director, International Programs: Brynn Smith

    • Academic & Career Advisor

    • Academic & Career Advisor

    • Career Advisor

  • Director of Access Services: Meredith Inocencio

    • Coordinator, Assistive Technologies: Anne Carpenter

    • Program Coordinator: Lilly Kinnamon

  • Director of TRiO Student Success and Disability Support: Emily Pieper

    • Program Support Supervisor: Richelle Enriquez

    • Academic Specialist: Kat Harmon

    • Academic Specialist: Wes McIntosh

    • Academic Specialist: Stacia Pomerenk

    • Academic Specialist: Jessica Tourtellotte

  • Director of Upward Bound Clover Park: Pavielle Dawson

    • Educational Advisor, Math & Science: Ronnell Bayliss

    • Educational Advisor: Chelsea Thumberg

  • Director of Upward Bound Tacoma: Jaynina Smith-Prince

    • Assistant Director of Upward Bound Tacoma: Martina Santos

    • Educational Specialist: Dominique Ellerson

    • Educational Specialist, Math & Science: Claudia Krumpach

    • Educational Specialist: Karla Villanueva

  • Director of Upward Bound Shelton: Riva Villa

    • Educational Advisor: Karoline Gomez

    • Educational Advisor (interim): Philip Gyamfi

  • Upward Bound Support Staff Program Support Supervisor: Juana Vaughan

    • Program Coordinator, Tacoma: Katie Minnema

    • Program Coordinator, Clover Park: Annie Sweers

Marketing & Communications

Associate VP for Marketing and Communications: Farra Layne Hayes

  • Creative Services and Web Manager: Brian Mathis

    • Graphic Designer Sr.: Kurt Lorenz

    • Web Developer: Elaine Nelson

    • Graphic Designer Sr.: Darrell Pruett

    • Web Designer: Jim Withington

    • Web Students

  • Public Relations and Marketing Manager: Kelly Von Holtz

    • Communications Liaison: Shauna Bittle

    • Communications Liaison: Mason Hadley

    • Communications Liaison: Matt Turner

    • Marketing Fellows

    • Speedy Performers

Enrollment Services

Chief Enrollment Officer: Eric Pedersen

  • Director of Financial Aid: Colby Morelli

    • Associate Director of Financial Aid and Student Employment: Cathy Flora

    • Systems Coordinator: Sandi Mann

    • Program Specialist for Student Loans: Cory Mounts

    • Customer Service Specialists

    • Financial Aid Counselors

  • Program Specialist for Scholarships and Commencement: Jazmyne Kozak

  • CRM Administrator: Jo Bernier

  • Registrar: Lori Klatt

    • Banner and Forms Analyst: Tara Bartlett

    • Director of Veterans Services: Randy Kelley

    • Office Assistant: Maria Pineda

    • Credentials Evaluator: Jamie Pittman

    • Associate Registrar: Leona Walker

    • Program Assistants for Outgoing Transcripts

  • Director of Admissions: Wade Arave

    • Associate Director of Admissions: Carl Forbes

    • Office Manager: Brenda Overby

    • Admissions Counselors

    • Credential Evaluators