Undergraduate Catalog | The Evergreen State College
Some offerings listed as “Full” may be available for first or second session registration.
Select a minimum and maximum number of credits.

Undergraduate Catalog

Planning your next quarter

  • Most full-time programs are 12 or 16 credits. Take 12 credits per quarter to be considered full-time for financial aid purposes and 16 credits to graduate in four years.

  • Talk to an academic advisor to get help figuring out what coursework is best for you.

  • See enrollment reports for space availability.

Filter the catalog

Displaying 1 - 200 of 316. Show 25 | 50 | 100 | 200 | All results per page.
Current Catalog Filter
Items Per Page:
200

Pages

Academic Year: 2018–19
Title Time Offered Offering Class Standing Credits Quarters
Zoltan Grossman

Day

Program

SO-SR

16

  • Fall 2018
  • Winter 2019
Susan Cummings

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2019
Kristina Ackley; Julia Heineccius

Day

Program

FR-SO

16

  • Fall 2018
Jon Baumunk; Carrie Margolin

Day

Program

JR-SR

16

  • Fall 2018
  • Winter 2019
Sarah Eltantawi; Bradley Proctor

Day

Program

FR-SR

16

  • Fall 2018
TBD

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Winter 2019
TBD

Weekend

Course

FR-SR

2

  • Winter 2019
Allen Olson

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2018
Peter Dorman

Day

Program

SO-SR

12, 16

  • Spring 2019  (S)
Anne Fischel; Jay Stansell

Day

Program

SO-SR

16

  • Winter 2019
Kimberly Crites

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2018
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Fall 2018
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Winter 2019
Amanda Kugel

Evening

Course

FR-SR

4

  • Spring 2019
Michael Paros

Day

Program

FR-SR

16

  • Winter 2019
Andrew Brabban; Paula Schofield

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Spring 2019
    Mary Dean

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Hirsh Diamant

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Chauncey (Chico) Herbison

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2019
    John Wilson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2018  (S)
    John Wilson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2019  (S)
    John Wilson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019  (S)
    Stephen Beck

    Evening

    Program

    FR-SR

    8

    • Spring 2019
    James Neitzel; Alison Styring

    Day

    Program

    JR-SR

    16

    • Winter 2019
    Frederica Bowcutt

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    Dion Gouws; Glenn Landram

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019  (S)
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2019
    Vauhn Foster-Grahler

    Day

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2019
    Stephen Beck; Karen Hogan

    Evening

    Program

    SO-SR

    8

    • Fall 2018
    Dawn Barron

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2019
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2018
    Aisha Harrison

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019
    Bruce Thompson

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2019
    Hirsh Diamant; Tomoko Hirai Ulmer

    Weekend

    Program

    FR-SR

    8, 12

    • Fall 2018
    • Winter 2019
    • Spring 2019
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2019
    Lin Crowley

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Spring 2019
    Nancy Parkes; Suzanne Simons

    Evening

    Program

    SO-SR

    8, 12

    • Fall 2018
    Savvina Chowdhury; Shangrila Joshi

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Spring 2019
    Brian Walter; Steven Hendricks

    Day

    Program

    FR-SO

    12, 16

    • Winter 2019
    • Spring 2019  (S)
    Rita Pougiales; Andrew Reece

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019
    Michael Zimmerman

    Day

    Program

    FR

    16

    • Winter 2019
    Wan Bae; Sara Rose; Richard Weiss

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Winter 2019
    • Spring 2019  (S)
    Richard Weiss

    Day

    Program

    JR-SR

    8, 12, 16

    • Fall 2018  (S)
    • Winter 2019  (C)
    • Spring 2019  (C)
    Zoe Van Schyndel

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019
    Cynthia Kennedy; Donald Middendorf

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019  (S)
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2018
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2019
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Weekend

    Course

    FR-SR

    2

    • Fall 2018
    Catherine (Jehrin) Alexandria

    Evening

    Course

    FR-SR

    2

    • Spring 2019
    Wenhong Wang

    Evening

    Course

    FR-JR

    4

    • Fall 2018
    Stephen Beck

    Evening

    Course

    FR-JR

    4

    • Winter 2019
    TBD

    Evening

    Course

    FR-JR

    4

    • Spring 2019
    Toby Sawyer

    Evening and Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Stephen Beck

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Toska Olson; Eric Stein

    Day

    Program

    FR-SO

    12, 16

    • Winter 2019
    • Spring 2019  (S)
    Peter Bohmer; Elizabeth Williamson

    Day

    Program

    FR-SR

    8, 16

    • Spring 2019
    Stacey Davis; Leonard Schwartz

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019
    Wan Bae; Rachel Hastings; Richard Weiss

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    Jay Stansell

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    Joli Sandoz; Lisa Sweet

    Day

    Program

    SO-SR

    12

    • Fall 2018
    • Winter 2019
    Allen Olson; Howard Schwartz

    Evening

    Program

    SO-SR

    8, 12

    • Winter 2019
    • Spring 2019  (S)
    Jon Davies; Laurie Meeker

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Fall 2018
    Anne Fischel

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2019
    Don Chalmers

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2018
    Don Chalmers

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2019
    Don Chalmers

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019
    Emily Adams

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2018
    Aisha Harrison

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019
    Emily Adams

    Weekend

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019
    Jamyang Tsultrim

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Winter 2019
    Jamyang Tsultrim

    Weekend

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Martha Rosemeyer

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019  (S)
    • Spring 2019  (S)
    Michael Paros

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Spring 2019
    Gerardo Chin-Leo

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    Ben Kamen

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Fall 2018  (S)
    Ben Kamen

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Winter 2019  (S)
    Ben Kamen

    Evening

    Course

    SO-SR

    4

    • Spring 2019  (S)
    Abir Biswas; Robin Bond

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019  (S)
    • Spring 2019  (S)
    Nancy Parkes

    Evening and Weekend

    Program

    FR-SR

    12

    • Winter 2019
    Andrew Brabban; Paula Schofield

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    • Winter 2019  (S)
    James Neitzel; Carolyn Prouty

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Fall 2018
    Carri LeRoy; Erin Martin; Melissa Nivala

    Day

    Program

    FR-SR

    16

    • Fall 2018
    Steve Blakeslee; Andrew Reece

    Day

    Program

    SO-SR

    16

    • Spring 2019
    Steve Dickerson

    Evening

    Course

    FR-SR

    4

    • Fall 2018
    Frederica Bowcutt; Stacey Davis

    Day

    Program

    FR-SO

    16

    • Spring 2019
    Jodi Santillie; Jeannette Smith

      Day

      Course

      FR

      V

      • Fall 2018  (S)
      Angelos Katsanis; Pauline Yu

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2018
      Marianne Bailey

      Day

      Program

      SO-SR

      8, 12, 16

      • Winter 2019
      David Wolach

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Jason Salcedo

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Emily Pieper

      Day

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2018  (S)
      Patricia Krafcik

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018
      Melissa Nivala; Rebecca Sunderman

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Winter 2019
      Melissa Nivala; Rebecca Sunderman

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2019
      Dylan Fischer; Steven Scheuerell

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Judith Gabriele

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      Dawn Barron

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Marja Eloheimo; Joli Sandoz

      Evening and Weekend

      Program

      FR-SR

      12

      • Spring 2019
      Eirik Steinhoff

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (C)
      • Spring 2019  (C)
      Nathaniel May

      Evening

      Course

      FR-SR

      6

      • Fall 2018
      Nathaniel May

      Evening

      Course

      FR-SR

      6

      • Winter 2019
      Nathaniel May

      Evening

      Course

      FR-SR

      6

      • Spring 2019
      Donald Morisato; Suzanne Simons

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Spring 2019
      Ralph Murphy; Zoe Van Schyndel

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2019
      Dawn Williams

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Peter Bacho; Barbara Laners; Paul McCreary; Gilda Sheppard; Anthony Zaragoza; Mingxia Li

      Day and Evening

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019
      • Spring 2019
      Sarah Eltantawi

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Winter 2019
      Mary Dean

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Susan Cummings

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Stephen Buxbaum

      Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Fall 2018
      • Winter 2019
      • Spring 2019
      Wenhong Wang

      Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Spring 2019
      Toska Olson; Eric Stein

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2018
      Gary Bigbear

      Weekend

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2018
      Zoe Van Schyndel

      Day

      Contract

      SO-SR

      16

      • Spring 2019  (S)
      David Wolach

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      John Kirkpatrick; Nancy Murray; Kenneth Tabbutt

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019  (S)
      • Spring 2019  (S)
      Thomas (Tom) Womeldorff

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2019
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2018  (S)
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2019  (S)
      Ben Kamen

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2019  (S)
      Lalita Calabria; Amy Cook; Edward (Ted) Whitesell

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019  (S)
      Mark Hurst

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Angelos Katsanis; Pauline Yu

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Winter 2019
      • Spring 2019  (S)
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Aki Suzuki

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Tomoko Hirai Ulmer

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Tomoko Hirai Ulmer

      Day

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      James Schneider

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2018
      Kristina Ackley; Rachel Hastings

      Day

      Program

      FR-SO

      16

      • Winter 2019
      • Spring 2019
      Sarah Eltantawi; Leonard Schwartz

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Spring 2019
      Dariush Khaleghi

      Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2018
      • Winter 2019
      • Spring 2019
      Michael Paros

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2018
      Steven Hendricks

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018
      Amanda (Ada) Fetters; Karen Gaul

      Day

      Program

      FR

      16

      • Fall 2018
      Robert Esposito; Walter Grodzik

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (S)
      Dharshi Bopegedera; John Caraher

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019  (S)
      • Spring 2019  (S)
      Julia Zay; Melanie Valera

      Day

      Program

      JR-SR

      14, 16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (C)
      • Spring 2019  (C)
      Ruth Hayes; Suree Towfighnia

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (S)
      • Spring 2019  (C)
      Marja Eloheimo

      Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Fall 2018
      Lisa Sweet

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Spring 2019
      James Neitzel; Richard Weiss

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Spring 2019
      Karen Hogan

      Evening and Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Winter 2019
      Clarissa Dirks; Lydia McKinstry

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (S)
      • Spring 2019  (S)
      Mark Harrison; Mark Hurst

      Weekend

      Program

      FR-SR

      8

      • Spring 2019
      Mukti Khanna

      Day, Evening, and Weekend

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (C)
      • Spring 2019  (C)
      John Wilson

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Fall 2018  (S)
      John Wilson

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Winter 2019  (S)
      John Wilson

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2019  (S)
      Arlen Speights

      Evening

      Program

      SO-SR

      8

      • Winter 2019
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2018
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Winter 2019
      Marla Elliott

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Spring 2019
      Frances V. Rains

      Day

      Program

      FR-SR

      16

      • Fall 2018
      Carmen Hoover

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2018
      Ronald (Ron) Johnson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2018
      TBD

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2018
      Corey Larson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2018
      Kendra Aguilar

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Fall 2018
      Carmen Hoover

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Winter 2019
      Ronald (Ron) Johnson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Winter 2019
      Gary Arthur

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Winter 2019
      Corey Larson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Winter 2019
      Kendra Aguilar

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Winter 2019
      TBD

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Spring 2019
      Ronald (Ron) Johnson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Spring 2019
      TBD

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Spring 2019
      Corey Larson

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Spring 2019
      TBD

      Evening and Weekend

      Program

      JR-SR

      12

      • Spring 2019
      Frances V. Rains

      Day

      Program

      FR-JR

      16

      • Spring 2019
      Amanda (Ada) Fetters; Paul Przybylowicz

      Day

      Program

      FR

      16

      • Winter 2019
      Amanda (Ada) Fetters; Paul Przybylowicz

      Day

      Program

      FR

      16

      • Spring 2019
      Marianne Bailey

      Day

      Program

      JR-SR

      12, 16

      • Fall 2018
      Steve Blakeslee

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Cameron May

      Evening

      Course

      FR-SR

      2

      • Fall 2018  (S)
      Bruce Thompson

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2019
      Barbara Krulich

      Day and Evening

      Program

      SO-SR

      8

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (C)
      • Spring 2019  (C)
      Steve Davis

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Steve Davis

      Evening

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Steve Davis

      Evening

      Course

      SO-SR

      4

      • Spring 2019  (S)
      Brian Walter; Krishna Chowdary

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018  (S)
      • Winter 2019  (S)
      • Spring 2019  (C)
      Allen Olson

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Fall 2018
      Allen Olson

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Winter 2019
      Allen Olson

      Weekend

      Course

      FR-SR

      4

      • Spring 2019
      Marja Eloheimo; Suzanne Simons

      Evening and Weekend

      Program

      SO-SR

      8

      • Winter 2019
      Nancy Parkes

      Evening

      Course

      FR-SR

      4, 6, 8

      • Fall 2018  (S)
      Nancy Parkes

      Evening

      Course

      FR-SR

      4, 6, 8

      • Winter 2019  (S)
      Nancy Parkes

      Evening

      Course

      FR-SR

      4, 6, 8

      • Spring 2019  (S)
      Ralph Murphy

      Day

      Program

      JR-SR

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019  (S)
      Peter Bohmer; Shangrila Joshi

      Day

      Program

      SO-SR

      16

      • Fall 2018
      • Winter 2019

      Pages