2015–16 Undergraduate Index A–Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views (Recently Updated, Evening & Weekend Studies, Freshman Programs, and More)

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Music [clear]

Title   Offering Standing Credits When F W S Su
Chico Herbison
  Course FR–SR 4 Day Su 16 Session I
Chico Herbison and Andrew Buchman
  Program JR–SR 16 Day S 16
Anthony Zaragoza
  Program FR–SR 4, 8, 16 Day Su 16 Session I
Leonard Schwartz and Andrea Gullickson
  Program FR–SR 16 Day S 16
Andrew Buchman, Lee Lyttle and Jon Baumunk
  Program FR–SO 16 Day F 15 W 16
TBA
  Course FR–SR 2 Evening F 15
Scott Pierson
  Course FR–SR 2 Evening W 16
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 15
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening S 16
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening W 16
Lynarra Featherly
  Program FR–SR 16 Day W 16
Sean Williams and Walter Grodzik
  Program FR–SR 16 Day S 16
Sean Williams
  Course FR–SR 2 Weekend Su 16 Session I
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening F 15
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening W 16
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening S 16
Joseph Tougas, Pauline Yu and Sean Williams
  Program FR ONLY 16 Day F 15 W 16
Terry Setter
  Program FR–SR 16 Day Su 16
Peter Randlette
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course JR–SR 4 Evening F 15 W 16 S 16
Arun Chandra
Signature Required: Winter 
  Program JR–SR 16 Day F 15 W 16 S 16
Terry Setter and Andrea Gullickson
  Program SO–SR 16 Day W 16
Andrea Gullickson
  Program FR–SR 16 Day F 15
Marianne Bailey, Marianne Hoepli and Kathleen Eamon
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 4, 12, 16 Day F 15 W 16 S 16
Chip Schooler
  Course FR–SR 2 Evening F 15
Chip Schooler
  Course FR–SR 2 Evening S 16
Chip Schooler
  Course FR–SR 2 Evening W 16
Andrea Gullickson
  Course FR–SR 4 Day Su 16 Session I
Arun Chandra
  Program FR–SR 8 Day Su 16 Session I
Peter Randlette
  Program FR–SR 8 Day Su 16 Session I
Arun Chandra
  Course FR–SR 4 Day S 16
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening F 15 W 16 S 16
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program JR–SR 8, 16 Day and Evening Su 16
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program JR–SR 8, 16 Day and Evening Su 16