2014–15 Undergraduate Index A–Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views (Recently Updated, Evening & Weekend Studies, Freshman Programs, and More)

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Evening and Weekend Studies

Title   Offering Standing Credits When F W S Su Days
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening S 15 Tue
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Mon
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 15 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 14 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend W 15 Sat
Janelle Campoverde
  Course FR–SR 2 Weekend F 14 Sat
Susan Preciso and John Baldridge
  Program FR–SR 12 Evening F 14 W 15 S 15 Mon Wed Thu
Margaret Blankenbiller
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Beth Schoenberg
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
Beth Cumberland
  Program FR–SR 6 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Beth Cumberland
  Program FR–SR 6 Evening Su 15 Session II Mon Wed
Mark Harrison and Allen Mauney
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend F 14 W 15 Wed Sat
Mukti Khanna
  Course FR–SR 2 Weekend Su 15 Session II Fri Fri Sat Sun Sun
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue
Ann Storey
  Program FR–SR 8 Evening W 15 Mon Wed
Susan Aurand
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Wed
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Thu
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Thu
Hirsh Diamant
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Thu
Zenaida Vergara
Signature Required: Fall  Winter 
  Course SO–SR 4 Evening F 14 W 15 Wed
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Wed Wed
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Joli Sandoz
  Program FR–SR 8, 12 Weekend W 15 Sat
Marja Eloheimo
  Program FR–SR 12 Weekend F 14 W 15 S 15 Sat Sun
Hirsh Diamant and Thuy Vu
Signature Required: Spring 
  Program FR–SR 8, 12 Weekend F 14 W 15 S 15 Sat
Theresa Aragon
  Program JR–SR 12, 16 Weekend F 14 W 15 S 15 Sat Sun
Stephen Beck
  Program SO–SR 8 Evening F 14 Wed Sat
Mario Gadea
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Mon
Aisha Harrison
  Program FR–SR 8 Evening W 15 Tue Thu Sat
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue Thu
Aisha Harrison
  Course FR–SR 4, 6 Evening Su 15 Session I Tue Thu
Lin Crowley
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend F 14 W 15 S 15 Tue Thu
David Cramton
  Program FR–SR 8 Evening Su 15 Session I Mon Tue Wed Thu
Joli Sandoz
  Course FR–SR 4 Weekend F 14 Sat
Ab Van Etten
  Program FR–SR 8 Evening S 15 Mon Wed
Lori Blewett
  Course FR–SR 2 Evening and Weekend Su 15 Session II Mon Sat Sun
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Weekend F 14 S 15 Sat
Jehrin Alexandria
  Course FR–SR 2 Evening F 14 S 15 Mon
Stephen Beck
  Course FR–JR 4 Evening F 14 Tue
Leslie Flemmer
  Course FR–JR 4 Evening W 15 Tue
Lori Blewett
  Course FR–JR 4 Evening S 15 Wed
George Freeman
  Program FR–SR 8 Weekend Su 15 Full Sat
Bruce Thompson
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Mon Wed
Bruce Thompson
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Mon Wed
Susan Cummings
  Course FR–SR 2 Evening Su 15 Session II Tue Tue
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening F 14
Don Chalmers
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Tue Thu
Emilie Bess
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session II Sat
Allen Jenkins
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Thu
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 14 W 15 S 15 Wed
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session II Sat
Elizabeth Williamson
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session II Sat
Allen Jenkins
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue
Stephen Buxbaum
  Course JR–SR 4 Evening S 15 Mon
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Mon Wed
Judith Gabriele
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
Shauna Bittle
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Thu
David Smith
  Course FR–SR 6 Evening F 14 W 15 S 15 Mon Wed
Marianne Hoepli
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Mon Wed
Marianne Hoepli
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue Thu
Joli Sandoz
  Program FR–SR 8 Weekend S 15 Sat
Adam Carpinelli
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Full Tue
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Mon
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend S 15 Sat
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend W 15 Sat
Don Chalmers
  Course FR–SR 2 Weekend F 14 Sat
Sylvie McGee
  Course JR–GR 4 Evening Su 15 Full Mon
Steve Blakeslee
  Program FR–SR 8 Evening W 15 S 15 Tue Thu
Emily Lardner and Karen Hogan
  Program FR–SR 8, 12 Evening and Weekend S 15 Mon Wed Sat
Rebecca Chamberlain and Cindy Beck
  Program JR–SR 8 Weekend F 14 W 15 S 15 Sat Sun
Mary Dean
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue
Nancy Anderson and Kathy Kelly
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend F 14 W 15 S 15 Sat Sun
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening F 14 Tue
Eirik Steinhoff
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Mon
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session II Fri Sat Sun
Ben Kamen
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course SO–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Wed
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Weekend W 15 Sat
Kathryn Jones
  Contract FR–SR V   F 14 W 15 S 15
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend W 15 Wed Sat
Kathryn Jones
  Contract ONLY V   F 14 W 15 S 15
Ben Kamen
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course SO–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue
Brandon Sackmann
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Wed Thu
Bruce Thompson
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Mon Wed
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Weekend S 15 Sat
Kabby Mitchell
  Course ONLY 4 Evening Su 15 Full Wed
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening F 14 Tue
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening S 15
James Schneider
  Course FR–SR 2 Evening W 15
Carrie M. Margolin
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Thu
Eirik Steinhoff
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Wed
Stephen Beck and Allen Mauney
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend S 15 Wed Wed Wed Sat Sat Sat Sat Sat
Marla Elliott and Thomas Rainey
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 8, 12 Evening F 14 W 15 Tue Thu
Marcella Benson-Quaziena and George Freeman
  Program JR–SR 8 Weekend F 14 W 15 S 15
Cynthia Kennedy
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend Su 15 Session I
Mark Hurst and Dariush Khaleghi
  Program SO–SR 8 Weekend W 15 S 15 Sat Sun
Bob Woods
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue
Bob Woods
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Tue
Bob Woods
  Course FR–SO 4 Evening F 14 Tue
Bob Woods
  Course JR–SR 4 Evening F 14 Thu
Peter Randlette
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Course JR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue
Bob Woods
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Thu
Marla Elliott and Mark Harrison
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend S 15 Wed Sat
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening S 15 Mon
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Evening F 14 Mon
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue Thu
Jamie Colley
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue Thu
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Thu
Chip Schooler
  Course FR–SR 2 Evening F 14 Thu
Chip Schooler
  Course FR–SR 2 Evening W 15 Thu
Theresa Aragon
  Program SO–SR 8 Weekend Su 15 Session I Sat Sun
Thomas Rainey
  Program FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Thu
Bruce Thompson
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Mon Wed
Glenn Landram
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Full Tue
Lori Blewett
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 15 Session I Mon Sat Sun
Steve Davis
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue Thu
Hugh Lentz
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Mon Wed
Hugh Lentz
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Mon Wed
Steve Davis
  Course SO–SR 4 Evening F 14 Tue Thu
Steve Davis
Signature Required: Winter 
  Course SO–SR 4 Evening W 15 Tue Thu
Hugh Lentz
Signature Required: Spring 
  Course SO–SR 4 Evening S 15 Mon Wed
Mario Gadea
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Wed
Lalita Calabria
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend Su 15 Session I Tue Thu Sat
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening S 15 Tue
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening F 14 Tue
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4, 6, 8 Evening W 15 Tue
Suzanne Simons
  Program SO–SR 8 Weekend S 15 Sat
Kate Crowe
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Tue Thu
Mark Hurst
  Course FR–SR 4 Weekend F 14 Sat
Mark Hurst
  Course FR–SR 4 Weekend F 14 Sun
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue
Adam Rudginsky
  Course FR–SR 4 Evening W 15
Adam Rudginsky
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue Thu
Karen Halpern
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Mon Wed
Brenda Hood
  Program FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Lori Blewett
  Program FR–SR 8 Evening S 15 Tue Thu
Alexander McCarty
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session I Fri Sat Sun
Shangrila Wynn
  Course JR–GR 4 Evening Su 15 Full
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
Suzanne Simons
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 14 Sat
Ann Storey and Aisha Harrison
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend F 14 Tue Thu Sat
Stephen Beck
  Course SR ONLY 4 Evening S 15 Tue
Simona Sharoni
  Course FR–SR 2 Weekend Su 15 Session I Fri Sat Sun
David Phillips
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue Thu
Naomi Specht
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Tue Thu
Arleen Sandifer
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Tue Thu
David Phillips
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15 Mon Wed
David Phillips
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue Thu
Hugo Flores
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Mon Wed
Hugo Flores
  Course FR–SR 4 Evening F 14 W 15 Mon Wed
Marla Elliott
  Course FR–SR 2 Weekend Su 15 Session I Fri Sat Sun
Cindy Beck
  Course JR–SR 4 Evening F 14 Mon
Ralph Murphy
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Wenhong Wang
  Course SO–SR 4 Evening S 15 Mon Wed
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Thu
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Mon
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Mon
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue Thu
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Thu
Allen Mauney
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Tue Thu
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Wed
Alvin Josephy
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Wed
Steve Blakeslee
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Tue Thu
Susan Cummings
  Course SO–SR 4 Evening W 15 Tue
Gilda Sheppard and Carl Waluconis
  Program FR–SR 8, 16 Evening Su 15 Full Mon Tue Wed Thu
Robert Knapp and Helena Meyer-Knapp
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend F 14 Wed Sat
Steve Cifka
  Course JR–SR 4 Evening W 15 Thu
Ann Storey and Nancy Parkes
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend S 15 Mon Wed
Joli Sandoz
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR V Evening F 14 W 15 S 15
Douglas Schuler
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15
Emily Lardner
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research JR–SR 4 Evening F 14 W 15 S 15
Jamyang Tsultrim
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend Su 15 Session I Mon Wed Sat
Alan Nasser
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Alan Nasser
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Mon
Douglas Schuler and Howard Schwartz
  Program FR–SR 8, 12 Evening and Weekend W 15 S 15 Wed Sat
Cindy Beck
  Course JR–SR 4 Evening W 15 Mon
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Thu
Randy Kelley
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Thu
Randy Kelley
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Thu
David Cramton
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Mon Tue
Joli Sandoz
  Course FR–SR 4 Weekend F 14 Sat
Gail Wootan
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session I Mon Wed
Lin Crowley
  Program FR–SR 4 Evening and Weekend Su 15 Session I Sat
Don Jensen
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Tue
Daryl Morgan
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Tue
Douglas Hitch
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Tue
Dariush Khaleghi
  Course FR–SR 4 Weekend Su 15 Session I Fri Sat Sun
John McNamara
  Course FR–SR 4 Evening Su 15 Session II Tue Thu
Bob Woods
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Thu
Rebecca Chamberlain
  Course JR–SR 4 Evening S 15 Wed
Steven Hendricks and Nancy Parkes
  Program FR–SR 8, 16 Evening and Weekend Su 15 Full Mon Wed Sat Sun
Lori Blewett and Nancy Parkes
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend F 14 W 15 Mon Wed
Emily Lardner
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Wed
Nancy Parkes
Signature Required: Winter 
  Course FR–SR 4 Evening W 15 Thu
Nancy Parkes
Signature Required: Spring 
  Course FR–SR 4 Evening S 15 Thu
Nancy Parkes
Signature Required: Fall 
  Course FR–SR 4 Evening F 14 Thu
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend S 15 Wed Sat