Undergraduate Index A-Z

Find the right fit; Academic Advising wants to help you.

Leave feedback about the online catalog or tell us ideas about what Evergreen could offer in the future.

Catalog Views

Recently Updated

Featured Areas

View by Location

Searching & Filtering Options

Cultural Studies [clear]

Title   Offering Standing Credits When F W S Su
Hirsh Diamant and Nancy Parkes
  Program SO–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14
Paul McCreary, Linda Gaffney, Carl Waluconis, Frances Solomon, Suzanne Simons, Arlen Speights, Barbara Laners, Peter Bacho, Jose Gomez, Gilda Sheppard and Tyrus Smith
  Program JR–SR 16 Day and Evening F 13 W 14 S 14
Kabby Mitchell and W. Joye Hardiman
  Program SO–SR 16 Day S 14
Stephanie Coontz
  Program FR–SR 8 Weekend S 14
Zoltan Grossman and Kristina Ackley
Signature Required: Winter 
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Kristina Ackley and Zoltan Grossman
  Program FR–SO 16 Day S 14
Rachel Hastings and Steven Scheuerell
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 12, 16 Day F 13 W 14 S 14
Rebecca Chamberlain and Gail Tremblay
  Program FR–SR 16 Day S 14
Chico Herbison and Frances V. Rains
  Program SO–SR 16 Day F 13
Chico Herbison
  Program JR–SR 16 Day W 14
Amaia Martiartu
  Course FR–SR 4 Weekend S 14
Yvonne Peterson, Michelle Aguilar-Wells and Gary Peterson
  Program FR–SR 16 Day and Weekend F 13 W 14 S 14
Andrea Gullickson and Robert Esposito
Signature Required: Winter 
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Tom Womeldorff and Alice Nelson
  Program FR–SR 16 Day F 13
Rose Jang and David Shaw
  Program FR–SR 16 Day F 13
George Freeman and Terry Ford
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Thomas Rainey and John Baldridge
  Program SO–SR 8 Evening and Weekend W 14 S 14
Karen Gaul, Rita Pougiales and Julie Russo
  Program FR–SR 8, 16 Day F 13 W 14 S 14
Therese Saliba and Naima Lowe
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14 S 14
Naima Lowe and Therese Saliba
Signature Required: Fall  Winter 
  Program JR–SR 16 Day and Evening F 13 W 14 S 14
Gail Tremblay and Rebecca Chamberlain
  Program FR–SR 16 Day F 13 W 14
Rita Pougiales
  Program FR–SR 8 Day Su 14 Session I
Marianne Bailey, Olivier Soustelle, Shaw Osha (Flores), Bob Haft, Judith Gabriele and Stacey Davis
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Elena Smith
  Course FR–SR 4 Evening Su 14 Session I
Eddy Brown
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 16 Day S 14
Grace Huerta and Leslie Flemmer
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14
Ulrike Krotscheck and Caryn Cline
  Program FR–SR 16 Day F 13 W 14
Tomoko Hirai Ulmer
  Program FR–SR 8 Day, Evening and Weekend Su 14 Session I
Elizabeth Williamson
  Program FR–SR 4, 8, 16 Day and Evening Su 14 Full
Ryo Imamura
Signature Required: Spring 
  Contract SO–SR 16 Day S 14
Harumi Moruzzi
Signature Required: Spring 
  Contract SO–SR 16 Day S 14
Cheri Lucas-Jennings
Signature Required: Fall 
  Contract SO–SR 16 Day and Evening F 13
Sean Williams
Signature Required: Fall 
  Program JR–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Harumi Moruzzi and Tomoko Hirai Ulmer
Signature Required: Winter 
  Program FR–SR 16 Day and Evening F 13 W 14
Tomoko Hirai Ulmer
  Course FR–SR 4 Evening S 14
Alice Nelson
  Program FR–SO 16 Day S 14
Alice Nelson
Signature Required: Spring 
  Program SO–SR 16 Day S 14
Patricia Krafcik, Evan Blackwell and Carrie Margolin
  Program FR ONLY 16 Day F 13 W 14
Grace Huerta
  Program FR–SR 4, 16 Day S 14
Arun Chandra
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14 S 14
Ratna Roy and Joseph Tougas
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Heesoon Jun and Bret Weinstein
  Program FR ONLY 16 Day F 13 W 14
Anne Fischel and Ruth Hayes
Signature Required: Fall  Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Andrew Buchman and Ratna Roy
  Program FR–SR 16 Day S 14
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend S 14
Julia Zay and Miranda Mellis
  Program FR–SO 16 Day and Evening S 14
Trevor Speller and Abir Biswas
  Program FR–SR 16 Day S 14
Hirsh Diamant and Cindy Beck
  Program FR–SR 8 Evening and Weekend S 14
Myra Downing
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Mary DuPuis
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Tracey Hosselkus
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Colleen Almojuela
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Dorothy Flaherty
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Renee Swan-Waite
  Program JR–SR 12 Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Suzanne Simons and Ann Storey
  Program SO–SR 8 Evening F 13 W 14
Tom Womeldorff, Catalina Ocampo and Alice Nelson
  Program FR–SR 16 Day W 14
Amy Cook, Catalina Ocampo and Chico Herbison
  Program FR–SR 16 Day S 14
Jon Davies
  Program FR–SR 16 Day S 14
Julia Zay and Amjad Faur
  Program FR–SO 16 Day F 13 W 14
Greg Mullins
Signature Required: Spring 
  SOS JR–SR 16 Day S 14
Stephanie Kozick
  SOS SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Sarah Williams and Martha Rosemeyer
Signature Required: Winter  Spring 
  SOS SO–SR 16 Day F 13 W 14 S 14
Lin Crowley
  Program FR–SR 8, 12 Day Su 14 Full
Rose Jang and Mingxia Li
  Program FR–SR 16 Day W 14 S 14
Anthony Zaragoza
  Course FR–SR 4 Day Su 14 Session II
Ryo Imamura
Signature Required: Winter 
  Program SO–SR 16 Day F 13 W 14
Naima Lowe, Shaw Osha (Flores), Kathleen Eamon and Joli Sandoz
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Program SO–SR V Day, Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Naima Lowe
Signature Required: Fall  Winter  Spring 
  Research SO–SR V Day, Evening and Weekend F 13 W 14 S 14
Lori Blewett and Karen Hogan
  Program FR–SR 12 Evening and Weekend S 14
Joseph Tougas and Alexander McCarty
  Course FR–SR 4 Weekend Su 14 Session I
David Wolach
  Course FR–SR 4 Evening and Weekend W 14